تفاوت های عشق و هوس


عشق پاک را با هوس اشتباه نگیرید

عشق عمیق است و غیرقابل توصیف و تمایلی تمام ناشدنی به سمت معشوق است تا جایی که می‌توان آن را از دوست داشتن متمایز کرد؛ اما هوس احساسی است که خیلی از اوقات در نگاه اول با عشق اشتباه گرفته می‌شود در حالی که تنها یک احساس ناگهانی و زودگذر نسبت به کسی است که شاید فرد او را به خوبی نشناسد.


خیلی وقت ها به جنس مخالفی دل می بندیم ولی نمی دانیم که این میل و رغبت ناشی از عشق است یا هوس؟ آیا واقعا شخص مقابل را دوست داریم و یا این خواسته ای مقطعی و زود گذر است؟
چالش عشق و هوس همیشه وجود داشته اما این موضوع صرفا نزاع لفظی نیست بلکه واقعا بین عاشق و هوس باز تفاوت زیادی وجود دارد علاوه بر اینکه نتیجه هر کدام نیز متفاوت است.

تعریف عشق و هوس

عشق عمیق است و غیرقابل توصیف و تمایلی تمام ناشدنی به سمت معشوق است تا جایی که می‌توان آن را از دوست داشتن متمایز کرد. برای عاشق حالت‌ها و لذت‌های خودش مهم نیست بلکه تنها به‌دنبال تامین خواست معشوق است. عشق عزت و احترام دارد و اين احترام از روي بي‌نيازي و بزرگي عشق حاصل مي‌شود و عاشق هیچ‌گاه خود را حقیر نمی‌بیند.
اما هوس احساسی است که خیلی از اوقات در نگاه اول با عشق اشتباه گرفته می‌شود در حالی که تنها یک احساس ناگهانی و زودگذر نسبت به کسی است که شاید فرد او را به خوبی نشناسد. این احساس با عشق اشتباه گرفته می‌شود چراکه به شدت فرد را جذب می‌کند در حالی که محور آن چیزی جز لذت نیست.

تفاوت عشق و هوس

1. هوس، پاسخ به يک نياز جسماني و رواني است، مثل نياز به آب، اکسيژن يا غذا، ولي عشق فراتر از يک چنين نيازي است. عشق راهي براي رشد و خودشکوفايي فرد است، لذا فرد عاشق خود را خوار و کوچک نمي کند. عشق عزت و احترام دارد و اين احترام از روي بي نيازي و بزرگي عشق حاصل مي شود.

2- عشق محدود کننده و زنداني کننده ي معشوق نيست، عشق آزاد کننده است. اگر فردي را مجبور کنيم که همه ي علايق، سليقه ها و تفکراتش را فقط متوجه ما کند و فقط به ما بينديشد، او را محدود به خودمان کرده ايم، نه اينکه عاشق خود کرده باشيم. در واقع اين عشق نيست، يک هوس است و ما را وابسته به شخص ديگري کرده است.

3- عشق با بدبيني و سوء ظن همراه نيست، عشق يک اعتماد است و اطمينان است و پس از شناخت رفتار، گفتار و احساسات معشوق و به جهت يک آگاهي عميق به وجود مي آيد. لذا ابتدا اعتماد به وجود مي آيد و بعد عشق منعقد مي شود.

جمع بندی

عشق را با هوس اشتباه نگیرید و با ملاک هایی که وجود دارد خودتان را از بند هوس رها کنید تا در آینده آسیب روحی نخورید.
از طرفی شاید بهتر باشد عقل را همیشه حاکم زندگی خود قرار دهیم تا در شرائط این چنینی به کمکمان بیاید چراکه عقل معمولا فریب هوس و شهوت را نمی خورد.

منابع:
راسخون
بیتوته